Technical Program

 

JUNE 29, 2015

   
18:00   Registration
18:30   Welcome Reception
     

JUNE 30, 2015

   
9:00   Registration
9:00-9:15   Workshop Opening
9:15-10:15   IAPR Invited Talk - Chair: Fabio Roli
    Similarity-based Pattern Recognition: A Game-theoretic Perspective
Marcello Pelillo
10:15-10:45   Coffee
10:45-12:25   Oral Session I: Ensembles - Chair: Carlo Sansone
    Multi-Label Selective Ensemble
Nan Li,Yuan Jiang, Zhi-Hua Zhou
    Detecting ordinal class structures
Raphael Lattke, Ludwig Lausser, Christoph Müssel, Hans A. Kestler
    Measuring the Stability of Feature Selection with Applications to Ensemble Methods
Sarah Nogueira, Gavin Brown
    An Experimental Study on Combining Binarization Techniques and Ensemble Methods of Decision Trees
Juan J. Rodriguez, Jose F. Diez-Pastor, Alvar Arnaiz-Gonzalez, Cesar Garcia-Osorio
12:30-14:00   Lunch
14:00-16:05   Oral Session II: MCS Design & Diversity - Chair: Friedhelm Schwenker
    Diversity Measures and Margin Criteria in Multi-class Majority Vote Ensemble
Ayako Mikami, Mineichi Kudo, Atsuyoshi Nakamura
    Decision Tree-Based Multiple Classifier Systems: an FPGA perspective
Mario Barbareschi, Salvatore Del Prete, Francesco Gargiulo, Antonino Mazzeo, Carlo Sansone
    An empirical investigation on the use of diversity for creation of classifier ensembles
Muhammad A.O. Ahmed, Luca Didaci, Giorgio Fumera, Fabio Roli
    Building Classifier Ensembles using Greedy Graph Edit Distance
Kaspar Riesen, Miquel Ferrer, Andreas Fischer
    Suboptimal Graph Edit Distance based on Sorted Local Assignments
Kaspar Riesen, Miquel Ferrer, Horst Bunke
16:15   Bus transfer to Ulm
17:00   Ulm - Guided city tour
19:30   Dinner at „Gasthaus Dreikannen“
22:30   Bus transfer to Reisensburg Castle
     

JULY 1, 2015

   
9:00   Registration
9:15-10:15   IAPR Invited Talk
Chair: Josef Kittler
    Deep Learning of Behaviors
George Cybenko
10:15-10:45   Coffee
10:45-12:25   Oral Session III: MCS Applications - Chair: Gavin Brown
    Supervised selective combination of diverse object-representation modalities for regression estimation
Olga Krasotkina, Oleg Seredin, Vadim Mottl
    Multimodal PLSA for Movie Genre Classification
Hao-Zhi Hong, Jen-Ing G. Hwang
    One-and-a-half-class Multiple Classifier Systems for Secure Learning against Evasion Attacks at Test Time
Battista Biggio, Igino Corona, Zhi-Min He, Patrick P. K. Chan, Giorgio Giacinto, Daniel S. Yeung, Fabio Roli
    Bio-Visual Fusion for Person-Independent Recognition of Pain Intensity
Markus Kächele, Philipp Werner, Ayoub Al-Hamadi, Günther Palm, Steffen Walter, Friedhelm Schwenker
12:30-14:00   Lunch
14:00-15:15  

Oral Session IV: ECOC & DAG - Chair: Zhi-Hua Zhou

   

Fractional Programming Weighted Decoding for Error-Correcting Output Codes
Firat Ismailoglu, I.G. Sprinkhuizen-Kuyper, Evgueni Smirnov, Sergio Escalera, Ralf Peeters

   

Instance-based Decompositions of ECOC
Firat Ismailoglu, Evgueni Smirnov, Nikolay Nikolaev, Ralf Peeters

   

A hierarchical ensemble method for DAG-structured taxonomies
Peter N. Robinson, Marco Frasca, Sebastian Köhler, Marco Notaro, Matteo Re, Giorgio Valentini

15:15-15:45  

Coffee

15:45-16:35  

Oral Session V: Bagging & Boosting - Chair: Giorgio Fumera

   

A novel bagging ensemble approach for variable ranking and selection for linear regression models
Chun-Xia Zhang, Jiang-She Zhang, Guan-Wei Wang

   

Pruning Bagging Ensembles with Metalearning
Fabio Pinto, Carlos Soares, Joao Mendes-Moreira

   

Calibrating AdaBoost for asymmetric learning
Nikolaos Nikolaou, Gavin Brown

16:35  

Workshop Closing